خانه » برزه از آغاز تا کنون

برزه از آغاز تا کنون

به نام آنکه هستی از اوست

خط خطی هایی که در این صفحه خواهید خواند نوشته ایست از علی قاضی مرادی مدیر فنی وبسایت برزه.

تابستان 1386 هجری شمسی بود که نخستین جرقه های سایتی مستقل،  از سرزمین مهر و دیار عاشقان در ذهن ما نقش بست. در آن زمان دایره المعارف مناسبی از جغرافیا و تاریخ روستا در دسترس نبود ؛سایت ها و وبلاگ های پیشکسوتی که برخی هنوز نیز پرچمدار و در حال فعالیت بوده و برخی متاسفانه برای همیشه ناپدید شده اند ، عموما به دلیل مشکلات فنی دسترسی مداوم به اطلاعات و علی الخصوص تصاویر را تضمین نمی کردند. صد البته همه عزیزان به واقع تمام تلاش خود را به کار می بستند و این نوشتار قصد تخریب و یا کوچک نمودن تلاش بزرگمردان این عرصه را ندارد ؛ عمده مشکل اکثر پایگاه ها ، استفاده از سرویس های رایگان و عدم پایداری آنها بود.

در آبان همین سال ،سایت اولیه بر پایه HTML کلید خورد.تمامی اطلاعات و تصاویر توسط مرحوم پدر، اسماعیل قاضی مرادی جمع آوری و تدوین شد. وی که 36 سال را در خدمت ارتش و مردم ، در جای جای کشور به خدمت مشغول بود ، به ناچار از دیار پدری دور مانده بود. پس از انقلاب اسلامی ، برنامه هایی برای تعمیر و بهسازی خانه پدری داشت که جنگ کردستان و پس از آن جنگ تحمیلی دغدغه بزرگتری برایش شد. و این امر تا بازنشستگی در سال 1382 به تعویق افتاد.

jangetahmili

پس از بازنشتگی پدر فرصت یافت تا به عشق و علاقه خود نیز بپردازد ؛ در اولین قدم خانه پدریشان که از دست روزگار خسته پژمرده شده بود را بازسازی کرد. با چنان عشقی از نقشه خانه جدید صحبت و برای طراحی آن تلاش می کرد که گویی کوشک عظیمی است برای پادشاهی که خودش بود.

در این بین دفتری کاغذی از تاریخ ، مردم ، گویش ، فرهنگ و هرآنچه نوشتنی است از سرزمین پاک بازرجان ، تهیه و نگارش شد. کم کم و با حوصله صفحه صفحه این دفتر ، سایت برزه را شکل داد. سایتی که تا آبان 1394 ، همچنان مطالب آن بازبینی و ویرایش می شد. از این دفتر صفحاتی منتشر نشده همچون اصطلاحات و تلفظ لغات به گویش بازرجان باقی مانده است که ان شا الله در اولین فرصت نسبت به بارگذاری آنها اقدام خواهم نمود.

 

daftar

دو سال از آغاز برزه میگذشت که با بی مهری شرکت میزبان سایت مواجه شدیم. دامنه دات کام برزه از دست ما خارج شد و به ناچار برای یک سال آدرس به همین نام با پسوند info منتقل شد. پس از گذشت این یک سال ، مجددا دامنه com آزاد شد و این بار به پیشنهاد پدر برای 10 سال ثبت شد.

سال 1389 بود که هسته وبسایت به سیستم وردپرس تبدیل شد. امکان تبادل نظر و مدیریت بهتر مطالب از مزایای این سیستم مدیریت محتوا بود. البته بخش تصاویر سایت به یادگار از همان دوران ، بدون تغییر باقی ماند.

برزه دات کام تا به امروز ، روزهای پرفراز و نشیبی را گذرانده است. هیچکدام نتوانستند بیش از چند روز برزه را از دسترس خارج کنند ، بجز 11 آبان 1394 ، که با عروج ناگهانی پدر، برزه دات کام برای همیشه سیاه پوش شد.

حال با قلبی پراز درد و اندوه ، این وعده را به تمامی بازدیدکنندگان جان می دهم ، تا روزی که زنده هستم ، در سرپاماندن این یادگار پر ارزش، همچون قله همیشه سرفراز برزه ، تلاش خود را خواهم کرد.

با احترام ، علی قاضی مرادی . 18 دی ماه یک هزار و سیصد و نود و چهار هجری خورشیدی

4 دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید و تشکر از حس وطن پرستی و هدف والای فرهنگی شما که ادامه را پدر را بدرستی پاس داشتید از اینکه ما وبلاگ نویسان و مدیران کانال های فرهنگی بازرجانی تفرشی شاگردی آن بزرگمرد که پیشکسوت ما بود را نموده و هنوز هم درس پس میدهیم افتخار داریم این حقیر در لباس خدمتگزاری دهیاری و مدیریت وب bazarjan بلاگ ای ار و bazer ای ار و کانال های دیگر افتخار ادامه راه آن عزیز را داریم شفیعی حسین

  • ضمن سلام و سپاس از لطف حضرت عالی
   ان شا الله زیر سایه شما و دیگر بزرگان این دیار همیشه جاوید ، بتوانم قدمی هر چند کوچک اما موثر برای پیشرفت بازرجان و همولایتی های جان بر دارم.

  • سلام و درود بی پایان
   و سپاس از تلاش و زحمات بی پایان شما و همه همولایتی های عزیز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *